Natalia Siebuła tworzy w Polsce od 2009 roku autorską markę modową.
Projektantka stara się kontynuować zanikającą sztukę krawiectwa, dlatego też większość modeli odszywana jest w jej pracowni. Ważnym elementem pracy Natalii są indywidualne spotkania z klientkami i tworzenie ubrań na miarę. Jakiś czas temu odeszła od sezonowości na rzecz dopracowanych ponadczasowych modeli – kobiecych i eleganckich – które mają stanowić oprawę dla osobowości klientek, a nie być wyrazem pogoni za trendami. To także sprzeciw wobec nadprodukcji ubrań i ich krótkiego cyklu życia.
Dla Natalii ważne jest też wspieranie lokalnego rzemiosła. Korzysta więc w swojej pracy z pomocy zaprzyjaźnionych rzemieślników z wieloletnią tradycją, dzięki czemu produkty z metką Natalia Siebuła dopracowane są w takich detalach, jak ręcznie powlekane guziczki czy klamry pokryte ścinkami tkanin – co wpisuje się w ideę less waste.
Dbałość o niuanse to jeden z wyróżników projektów Natalii Siebuły. Artystka lubuje się również w manipulacji tkaniny – ręczne plisowania to jej znak rozpoznawczy. W jej kolekcjach pojawiają się plisy w najróżniejszych wzorach i szerokościach – od plis prostych po fantazyjne, trójwymiarowe, przypominające architektoniczne rozwiązania.
Filozofia marki opiera się na czułym obserwowaniu zjawisk zachodzących w sztuce i społeczeństwie na przestrzeni upływającego czasu. Zaowocowało to wyjątkowym osobistym projektem na styku mody, fotografii i architektury, który Natalia zainicjowała w 2016 roku i konsekwentnie go rozwija.
Projekt jest próbą oswojenia odbiorczyń i odbiorców z często niedocenianą, pragmatyczną architekturą modernistyczną i uwiecznianie podczas sesji zdjęciowych obiektów, które są u kresu istnienia w swoim pierwotnym kształcie. W minionych latach od zapomnienia udało się w ten sposób ocalić na fotografiach Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” oraz Kielecki Dworzec PKS, Olsztyńską Halę Uranie, które przechodzą obecnie gruntowne modernizacje. Miejsca te są punktem wyjścia do tworzenia poszczególnych kolekcji.
Choć Natalia Siebuła na co dzień mieszka i tworzy w Radomiu, to mapa jej modowo-fotograficzno-architektonicznych podróży obejmuje całą Polskę i coraz bardziej się zagęszcza. Wśród miejsc odwiedzonych przez projektantkę wraz z niezawodnymi współpracowniczkami i współpracownikami są choćby Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Audytorium Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego czy radomski NOT, jak również tyskie i lubelskie osiedla powstałe w PRL-u. Z kolei polskie sanatoria słynące z uzdrawiającego mikroklimatu – jak Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój czy Krynica Zdrój, Ciechocinek – odkrywane są przy okazji fotografowania kolekcji ślubnych. Niezapomnianą przestrzenią było także wypełnione sztuką mieszkanie wrocławskich artystów – państwa Kaszewskich czy dom własny architekta Witolda Lipińskiego.
'Kolejne kolekcje Natalii Siebuły to nie tylko
urzekający mariaż subtelnej, nienachalnej i zarazem niezaprzeczalnej kobiecości z duchem vintage.
To też klasa i świeżość, które znajdują się gdzieś
na styku dziewczęcości i kobiecości.
To w końcu bardzo spójne i przemyślane projekty...'
- entertheroom.pl -
' Zarówno najnowsza, jak i poprzednie kampanie Siebuły, które realizowała chociażby we wnętrzach warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego pokazują, że równie mocno co na zaprezentowaniu autorskiej kolekcji zależy jej na osadzeniu jej we właściwych ramach, które po pierwsze będą spójne z jej artystyczną formą, a po drugie, dopełnią całość przekazu, któremu naprawdę daleko jest do banalności i przewidywalności...'
- FASHIONPOST.PL -
' Takich pokazów już nie ma. Modelki uśmiechają się,
płyną w rytm muzyki, z wdziękiem prezentują noszone
przez siebie kreacje, czerpiąc z tego wyraźną radość. Z równą przyjemnością chciałoby się oglądać tak ubrane kobiety na ulicach każdego dnia - eleganckie, radosne, naturalne. Takie są ubrania Natalii Siebuły - stanowią niejako przedłużenie kobiecej osobowości, zamiast przebierać i przytłaczać...'
- FASHIONSPOT24.PL -
'Na tle polskich projektantów Siebuła wydaje się być subtelnym powiewem awangardy, z dużym dystansem podchodząc do tego co modne, a zarazem według wielu konieczne w dzisiejszych czasach. Tymczasem projektantka z pełną świadomością odpuszcza sobie wszystko to, co innym zapewniło rozgłos...'
- NOIZZ.PL -
'Siebuła od kilku sezonów decyduje się na
fotografowanie swoich kolekcji w ciekawych, często zapomnianych lokalizacjach.
Tłem dla najnowszych projektów stała się
perełka PRL-lowskiej architektury
(dworzec autobusowy w kielcach).
Projektantka współpracująca z Piotrem Czyżem,
przekracza granice, pokazując, że łączenie mody
z innymi dziedzinami sztuki może dawać spektakularne efekty...'
- NATEMAT.pl